تشكيل صندوق هاي خرد زنان روستايي جهت توسعه گياهان دارويي استان / اعزام تيم تحقيقاتي به ژاپن جهت بررسي علل پيشرفت آن كشور

نویسنده: مریم عیدی
1396/08/15


تشكيل صندوق هاي خرد زنان روستايي جهت توسعه گياهان دارويي استان / اعزام تيم تحقيقاتي به ژاپن جهت بررسي علل پيشرفت آن كشور

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از تشكيل صندوق هاي خرد زنان روستايي جهت انجام فعاليتهاي گروهي براي رسيدن به موفقيت و توسعه گياهان دارويي خبر داد و افزود: تيم تحقيقاتي متشكل از ده نفر به ژاپن جهت بررسي علل پيشرفت آن كشور در حوزه گياهان دارويي اعزام شدند كه نتايج خوبي به دنبال داشت.

 

 

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ عليرضا خواجوي در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به ضرورت توجه به حوزه گياهان دارويي در استان تصريح كرد: با توجه به اينكه در حال حاضر به دليل عوارض بالاي داروهاي شيميايي توجه كشورهاي خارجي به اين حوزه بيشتر شده است و درآمدهاي هنگفتي از اين بخش بدست مي آورند و استان اردبیل از نظر پرورش گیاهان دارویی و خاستگاه آن موقعیت ویژه ای دارد و حدود 500 نوع گیاه دارویی تاکنون شناسایی شده است، از اين رو بايد به اين بخش مهم كه در پيشرفت و توسعه استان و كشور مي تواند نقش مهمي داشته باشد، توجه اساسي شود.

وي افزود: براساس بررسی های انجام شده ارزش بازرگانی و فراوری گیاهان دارویی بالای 100 میلیارد دلار در سال محاسبه شده است و کشور آلمان پرچمدار استفاده از سود كلان گیاهان دارویی و چین در رده دوم طبق آمار پژوهش های کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

خواجوي با بيان اينكه رقابت بالايي در حوزه گياهان دارويي در كشورهاي پيشرفته وجود دارد، گفت: ايران هم بايد در اين مسير حركت كند و با توجه به اهميت اين حوزه 3 سال پیش با همکاری مراکز تحقیقات و اساتید برنامه توسعه کشت گیاهان دارویی تدوین و 13آیتم مورد بررسی قرار گرفت.

وي اظهار كرد: اصلاح الگوی کشت استانی و برش های شهرستانی تدوین  شده  که حاصل کار 33 نفر در طول مدت 3 ماه بوده است و در اسناد ملی کشاورزی هم وجود دارد. 

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان با بيان اينكه اهمیت کاشت، داشت و برداشت گياهان دارويي برای مسوولین استانی محرض است، گفت: فعاليتهاي سازمان جهاد كشاورزي استان فرارتر رفته و با فائو وارد مذاکره شدیم و خوشبختانه طرحی با کمک های بلاعوض سازمان خار و بار جهاني به تصویب رسید که در نیر و مشگین شهر به مرحله اجرا درآمد .

وي افزايش تولید را ملاک اصلی توسعه گياهان دارويي عنوان كرد و افزود:  با توجه به حساسیت مسائل زراعی و فیزیولوژیکی کلاسهای اموزشی برگزار شده است  و زنان روستایی با توجه به احساس مسوولیت و همت مضاعف در اولویت قرار گرفتند.

خواجوي با تاكيد بر ضرورت فعاليتهاي گروهي جهت رسيدن به موفقيت گفت: براي اينكه فعالیتها از حالت فردی خارج و به صورت گروهی اجرا شود، تشکل های ویژه ای ايجاد شده و در اين راستا صندوق هاي خرد زنان روستايي  تشكيل شده است تا اين فعاليتها ادامه دار باشد.

وي اظهار كرد: جهت توسعه فعاليتهاي كشاورزي نهالها به صورت رايگان در اختيار كشاورزان قرار گرفت و كارشناسان انجام نظارت را عهده دار شدند و فعاليتها تنها محدود به استان نيست، بلكه برنامه هاي فرا ملي هم جز برنامه هاي جهاد كشاورزي استان قرار گرفته و از اعتبارات ملي براي كمكهاي مالي بلاعوض براي توليد كنندگان استفاده شده و هزينه تهيه تجهيزات فراوري در اختيار تشكلها قرار گرفت .

خواجوي از اعزام تيم تحقيقاتي به ژاپن جهت بررسي پيشرفت اين كشور در حوزه گياهان دارويي خبر داد و تصريح كرد:  يكي از محورهاي فعاليت اين كشور حوزه گياهان دارويي است و در سال 1946 بعد از پايان جنگ جهاني دوم و شكست در مقابل متفقين برنامه ريزي ساختاري و اساسي انجام گرفت، به طوريكه در مناطق روستايي طرح جنبش يك روستا يك افتخار اجرا و استعداد و پتانسيل هاي هر منطقه به صورت برند خاصي معرفي شد و شبكه هاي تعاوني سراسري تشكيل دادند.

وي افزود: فروشگاههاي ويژه بين راهي ايجاد شد كه محصولات تشكل ها در ان فروشگاهها به فروش مي رسيد و اكثر توليدات در زمينه گياهان دارويي و عرقيات و بسته بندي ها و دستورالعمل هاي بهينه مصرف روي انها بود كه ارزش اقتصادي بالايي بسيار بالايي را به دنبال داشت.  

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اذعان داشت: جهاد كشاورزي هم آمادگي دارد تا شبكه هايي با محوريت گياهان دارويي ايجاد كند و در مرحله اول بايد روي افزايش توليد تمركز شود و اگر توليد جايگاه خودش را پيدا كند، مسائل ديگر هم به دنبال آن حل مي شود.

کلمات کلیدی :