رويكرد جهاني استفاده از گياهان دارويي و تركيب هاي طبيعي در صنايع دارويي، آرايشي – بهداشتي و غذايي و بدنبال آن توجه  مردم، مسئولين و صنايع داخلي به استفاده از گياهان دارويي و معطر نياز مبرم به تحقيقات پايه اي وكاربردي وسيعي را در اين زمينه نمايان مي سازد .

گياهان دارويي يكي از منابع بسيار ارزشمند در گستره وسيع منابع طبيعي ايران هستندكه در صورت شناخت علمي، كشت، توسعه و بهره برداري صحيح مي توانند نقش مهمي در سلامت جامعه، اشتغالزايي و صادرات غيرنفتي داشته باشند.

تنوع آب و هوا وشرايط اكولوژيك مختلف که باعث تنوع و غناي گياهان دارويي در سراسر ايران شده است،  انجام تحقيقات همه جانبه و بهره برداري صحيح از اين گياهان را الزامی می کند.

کشور ایران به عنوان کشوری چهار فصل دارای بیش از 8 هزار گونه گیاهی است که استعدادهای آن را در بخش گیاهان دارویی بیش از پیش روشن می‌نماید. در این میان استان اردبیل از استان های غنی در زمینه گیاهان دارویی است و مردم این استان از زمان‌های قدیم برای درمان بیماری‌های خـود از این گیاهان شفا بخش استفاده می‌کردند .

گیـاهان دارویی به علت دستـرسی آسان و کم هزیـنه و مهم تر از همه به علت عوارض جانبی کمتر نسبت به داروهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیش از 400 گونه گیاهان دارویی در جنگل ها و مراتع استان اردبیل پراکنده است، اما فقط 13 گونه آن مورد استفاده اصولی و دارویی قرار گرفته است.

استان اردبیل با برخورداری از سه دشت بسیار حاصل خیز و مستعد اردبیل، مشگین شهر و دشت مغان، از لحاظ پوشش گیاهی جزو مناطق منحصربه فرد کشور محسوب می شود. وجود کوه سبلان و نیز جنگل فندقلو که یکی از نادرترین جنگل های طبیعی از لحاظ ذخایر ژنتیک گیاهی بوده و بخش بسیار بزرگی از پوشش جنگلی فندق در ایران را به خود اختصاص داده است، نشانگر توانمندی های بالقوه این استان در زمینه فعالیت روی گیاهان دارویی می باشد.

وجود تنوع آب و هوایی بالا که بر تنوع پوشش گیاهی این استان تاثیر بسزایی داشته و آن را تبدیل به یکی از پنج استان برتر کشور در این زمینه نموده است.

این استان محل رویش بسیاری از گیاهان مهم دارویی مثل پاپاور،آویشن،بابونه و غیره می باشد وهرساله جشنواره های متعددی در این زمینه همانند جشنواره بابونه در استان اردبیل و دامنه های طبیعت بکر این استان برگزار می شود. با بررسی اجمالی گستره  ظرفیت های کشاورزی استان اردبیل، محوریت این بخش در استان بیش از پیش مشخص می شود. استان اردبیل دارای سه ناحیه رویشی ایران تورانی، ارسبارانی، هیرکانی می باشد که جنگل های استان به مساحت 52000 هکتار در نقاط مختلف آن پراکنده می باشد. عمده تیپ جنگل های استان در ناحیه رویشی ایران تورانی ارس همراه با گونه های افرا، کیکم، بادام، بنه و در ناحیه رویشی هیرکانی فندق به همراه گونه های راش، ممرز، بلوط و در ناحیه رویشی ارسباران وبلوط همراه با گونه های متنوع سرخ ولیک،ون،آلوچه و... می باشد.

درحال حاضر مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و دانشگاه آزاد اسلامی برای نمونه برداری و کشت آزمایشی گیاهان دارویی و معطر گامهایی برداشته اند، اما با توجه به گستره این نوع گیاهان در مناطق مختلف استان به نظر می رسد توجه به بخش خصوصی در این زمینه هم ضروری می باشد. در صورت حمایت دولت از بخش خصوصی می توان انواع گیاهان دارویی را در استان تولید ، بسته بندی و به استان ها و حتی کشورهای دیگر صادر کرد .

با توجه به این‌که استان اردبیل به‌ لحاظ ویژگی‌های اقلیمی و تنوع آب وهوایی از مناطق مهم رویش گیاهان دارویی به‌ویژه شیرین بیان است، توسعه‌ی کشت و تولید گیاهان دارویی در استان نقش بسزایی در توسعه‌ی اقتصادی و اشتغالزایی استان دارد.

بی شک با برنامه ریزی های دقیق، بکارگیری فارغ التحصیلان و متخصصان طب سنتی،ایجاد داروخانه‌های گیاهی، نظارت بیشتر بر عملکرد عطاری‌ها و تحقیقات ویژه در خصوص کاربردگیاهان دارویی به عنوان مواد اولیه صنعت داروسازی، تا حدودزیادی می‌توان از بروز بیماری‌ها پیشگیری کرد و ضمن کاهش عوارض و هزینه‌های درمان، وابستگی دارویی کشور را نیز کاهش داد.

با توجه به ظرفیت های بالای استان اردبیل در زمینه گیاهان دارویی و استفاده بهینه از این گیاهان و رونق اقتصادی آن سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اردبیل اقدام به راه اندازی مرکز هدایت و حمایت از گیاهان دارویی استان اردبیل نموده است که اهداف آن به شرح زیر می باشد:

1-     حفاظت، احيا و بهره برداري صحيح از گياهان دارويي در عرصه هاي منابع طبيعي استان

2-     بهره مندي از مزاياي گياهان دارويي در راستاي بهبود سطح سلامت و ارتقاي كيفيت زندگي مردم

3-     ايجاد فرصتهاي شغلي از طريق توليد اقتصادي گياهان دارويي و فراورده هاي آنها

4-     كشت و توليد انبوه گياهان دارويي براي تامين نيازهاي داخلي و صادرات

5-     احراز جايگاه شايسته و دستيابي به سهم مناسب يازبازار جهاني گياهان دارويي